REKLAMA

REKLAMA

Przewodnik po wyborach samorządowych 2024. Sprawdź na kogo możesz oddać swój głos

Za niecałe dwa tygodnie wyborcy pójdą do urn, aby wybrać swoich reprezentantów do rad gmin, rady powiatu, sejmiku województwa. Zdecydują też, kto zasiądzie na fotelu wójta lub burmistrza. 

REKLAMA

Aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się nasza komisja wyborcza, należy skorzystać z zakładki Obwody wyborcze serwisu wybory2024.isokolka.eu, wybierając odpowiednią gminę i sprawdzając spis miejscowości oraz ulic.

Kolejny krok to sprawdzenie, kto kandydować będzie w naszym okręgu wyborczym. Informacje te znajdują się w zakładce Kandydaci.

Głosować w wyborach będzie można w niedzielę (7 kwietnia) od godziny 7 do 21. By móc wziąć w nich udział, potrzebny będzie dowód osobisty (również w aplikacji mObywatel), który należy okazać przed komisją wyborczą. Możliwe jest także głosowanie na podstawie innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość, np. paszportu.

W lokalu wyborczym każdy wyborca otrzyma cztery karty do głosowania: z nazwiskami kandydatów na burmistrzów (wójtów) gmin, do rady gminy, do rady powiatu i do sejmiku wojewódzkiego. Aby głos był ważny, na każdej z kart można postawić krzyżyk tylko przy jednym nazwisku na każdej z list.

W głosowaniu do sejmiku i rady powiatu każdy głos oddany na kandydata jest też poparciem jego listy wyborczej. To, kto zostanie radnym, zostanie wyliczone na podstawie specjalnego algorytmu. Może się zdarzyć, że jeden kandydat zdobędzie więcej głosów od drugiego, ale nie wejdzie do sejmiku bądź rady powiatu, bowiem na jego listę wyborcy oddadzą zbyt mało głosów.

W wyborach do większości rad gmin obowiązuje zasada okręgów jednomandatowych. Tak więc z każdego okręgu do rady gminy wejdzie tylko jedna osoba - ta, która otrzyma największą liczbę głosów. Inna sytuacja jest w mieście i gminie Sokółka. Tam są trzy okręgi, z których wybranych będzie po kilku radnych (głosy będą liczone w podobny sposób jak do rady powiatu i sejmiku).

Wójtem lub burmistrzem zostanie ta osoba, która w pierwszej turze zdobędzie co najmniej 50 procent głosów plus jeden. W innym przypadku zarządza się drugą turę wyborów, do której przechodzą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów. Druga tura odbywa się dwa tygodnie po pierwszej, tj. 21 kwietnia.

Z całą pewnością w kilku gminach powiatu wszystko rozstrzygnie się już w pierwszej turze. W Sidrze, Kuźnicy i Suchowoli jest dwóch kandydatów na burmistrza lub wójta. Inaczej będzie wyglądać głosowanie w Nowym Dworze. Tam jest tylko jeden kandydat na wójta. Wyborcy będą oddawać głos stawiając krzyżyk przy nazwisku w kratce TAK lub NIE. Andrzej Humienny pozostanie wójtem, jeśli poprze go większość głosujących. 

W wyborach samorządowych głosować może każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat. Toteż wyborcy, których osiemnaste urodziny przypadają na krótko przed dniem głosowania albo w dniu głosowania nie powinni się obawiać o umieszczenie swojego nazwiska w spisie wyborców. Gminy mają obowiązek w taki sposób aktualizować spisy wyborców, aby każdy, kto spełnia powyższy warunek mógł odnaleźć swoje nazwisko w spisie. 

Na 24 godziny przed wyborami zarządzona zostaje cisza wyborcza - od północy w nocy z piątku na sobotę do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21 w niedzielę. Oznacza to, że w tym czasie nie można agitować, rozdawać ulotek, rozklejać plakatów i emitować w mediach ogłoszeń wyborczych. Za złamanie tych zasad grozi grzywna. 

O przebiegu wyborów samorządowych w powiecie sokólskim informować będziemy na bieżąco w portalu wybory2024.iSokolka.eu.

opr. (orj)

REKLAMA

Wróć do początku strony