REKLAMA

REKLAMA

Kto wygra wybory do sejmiku? [SONDAŻ]

14 radnych Prawa i Sprawiedliwości, po siedmiu Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi oraz dwóch Konfederacji – takie są prognozy rozkładu mandatów w sejmiku województwa podlaskiego. Jeżeli PiS połączyłby siły z Konfederacją, to miałby większość.

REKLAMA

 

W rozrachunku ogólnopolskim walka o mandaty będzie się toczyć między KO a PiS. Prognozowana różnica między nimi to jeden lub dwa punkty procentowe.

- Dla układu sił w sejmikach Polski środkowej i wschodniej największe znaczenie mieć będzie wynik Trzeciej Drogi, a w mniejszym stopniu Konfederacji. Im słabszy tej pierwszej, tym większe prawdopodobieństwo nieprzejęcia kontroli przez centrolewicę nad sejmikami: lubelskim, podlaskim, małopolskim czy świętokrzyskim – przewiduje Marcin Palade, socjolog polityki.

Według prognoz w sejmiku na Podlasiu PiS będzie mieć 14 mandatów, KO i Trzecia Droga po 7, a Konfederacja - 2. 

Podlasie jest terenem „w grze”, więc nie wiadomo które ugrupowanie będzie mieć większość w sejmiku.

Tymczasem - jak wynika z opublikowanego dziś sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski - w wyborach do sejmików 29,4 proc. respondentów zagłosowałoby na PiS, 27,4 proc. - na KO, 10,5 proc. - na Trzecią Drogę, 8,4 proc - na Lewicę, a 7,5 proc. na Konfederację i Bezpartyjnych Samorządowców.

opr. (orj)

REKLAMA

Wróć do początku strony